A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Ëndrra dhe Shpresë

Andej Pertej Të S.Vertetes

"Agallar e Pashallar"
té dermuar t.perqar
nen hijen e lakmis s.mjer
politik fatale e pa paré
te humbur t.shitur xhelat qe sillen verdall.
kok bosh e kapadai
nen thjerzen e asaj qe s dukej dot
xhyhnaqar t mjeruar n'teke,
te mbetur
nen komanden e papagajve
mbishkrim né kokavt te ngulitur
ne mendjen e tij..
të humbur ne eufori
hije e pa par per ta zhduk ket rini..
"Agallar e Pashallar"
Demokrat me emer te huaj
shkatrrimtar buk pernbys
syri i s keqes nji maxhi vall
burra nen emrin e T iranis
t mbuluar nën fustanin e kopes s'tyre andej
tratheti e kulmosur
me konventa e neneshkrime
koh e mjerimit te zemrave te tyre,,
vuajtje e pregaditur edhe sod,,
sod ne kohen e njerzimit
Ketu mbi Popullin tim
t mbetur te mjeruar
ne konventa e rrethin me ndeshkim

"Pashallar e Agallar"
Ju andej t'radhitur dot
nen mjerimin e robrimin mbi két Populli
te xhynzuar nga ju me lot
koh vite e shekuj histori e pershkruar nga te huajt
asnjiher jo e verteta e ketij populli martir
qe vuan edhe sod neper rrmuj
Nga ty ty qe t themi mos u shtiré
"agallar pashallar "
rremuj e humbje andej kendej vall
lider i qefit te dikujt
e mjerim per popullin qe e bet t'perqarë
Femij me lot per faqe duke qar,
O ju t'mjer që s lat xhe pa ju a mar
Ju "Agallar e Pashallar"
Ju kapadai e humbas të s' vertetes
Mendje e humbur e shperlar
mjerim i ketij populli,,
kafeshat e hidhur neper tmerrin
pa drit te mbetur larg s vertetes t' pa par
temer i zymt ne netet e erresires se perndjekut e te vrar
nga ju e feshehta tratheti ju xhakatar
qe qdo xhe jeni duke e mar
histori eshkruar e e pa shkruar vall
ky shekull i ''demokracis'' e mbyllur e varur ne litar
kafshat
qe se xhindet ne sofren
e atyre te mbetur zvarr
Të atyre qe presin nji dit te lir
e cile ende se ka ardhe
kafshat e hidhur e mbetur ne fyt
nga ju ju te mjerr qe na moret
E na lat te humbur t perqar
Duke prit t 'verteten se nji dit ka me ardhë
Kafshat qe se kaperdihet
e mbetur konventa neper sirtar..

- poezi nga Fatmir Çitaku


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019