Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Ëndrra dhe Shpresë

Andej Edhe Ku Jemi E Ku Se Jemi

Perbrenda nji Bote te mallkuar nga dikushi
dalin lotet per faqe neper kerkimin e se vertetes sé humbur
atje ku ndjenjat shpirtrore xhenin vendin e qetesis e rehatis,,
atje ku larg vetem mbahej vetem ajo koh
e cila shpirtine zemren e sheronte per nji qast,,
por,,
pernjiher nga momenti i kalimit te asaj kohe ne nji koh,,
periudhe apo caktim tjeter,,
e verteta mer hovin e mbuleses se asaj knaqesije
duke e mesheh nen perden e asaj
qe vjen pas dhe jeton nen trysnin e kohes se sodit,,
kohes e cola na bren perbrenda vetes,,
pa knaqesin lumtirin gezimin qe ishte dikur..
jetojm nen mbijetesen e kesaj kohe
qe po na shkatrron nga brenda,,
e nga jasht po na jep nji pamje me rrena,,
ne fetyren e huaj si pamje e vertet,,,

- poezi nga Fatmir Çitaku


Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet