A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Do T´vij!

Nje mengjes do te vij prane teje,
do i afrohem shtratit ku ti fle,
e te gjitha lutjet e neteve te mia,
jashte portes tende do ti le ....
Do te te peshperis ne vesh :
- Zgjohu shpirti ime, se erdha une !...
E me lot malli, buzet e tu do ti lag´,
duke te thene : - Te Dua shume !!...
Te shoh syte te tu tek hapen,
e t´ndrisin si lindja e diellit ne agim,
te hyj drita e dashurise tende,
ne kete te mjeruarin shpirtin tim ...
Nje mengjes do te jem aty prane teje,
e shume te tjera prane teje do me gjejne,
nuk mundem me te endem ne heshtje,
large teje zemer nuk mund t´jem !!!
Nje mengjes do te vij tek ty, prane teje,
prane teje do t´shtrihem, e trishtimin do ta vras,
heshtjen e mundin do ta le pase
mendjen me kurre se do ta vrase
ne xhoksin tuaj dot bije per nji qast
zxhimi kur te na zen ne lindjen e diellit
te mos mbesim njeri tjetrit jasht
te mbyllur ne nji zemer, qe duhen deri tashe

- poem written by Fatmir Çitaku


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019