A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Kafshat Qe S'kaperdihet

Kafshat q'se kaperdihet esht o vlla mjerimi
Lugin e ujqev verdall ku t'ze trishtimi
te uritur te pa ngopur,ulurima su ndalet dot
vijn hordhit e t'mjer armikut,nji kolon meujqe perplot

Kafeshat nen thunderen e huaj,pjell e tyre trathetija
vijn andej e sulen per rrethe,si i ka zen lemerija
ujq te prishur gojen gjak,sulen mbi ket Popull te mjer
krejt e njejt me ktotrishtime si ne dimer ashtu ne vere

Kafshat e hidhur e varfur,mjer ty Popull qe t'ka zen
jan hijenat pererreth te leshuara,vendin vend's jan tu ta len
vijn nga lart andej diktimet, eh moj dor e xhat trathetare
bji murlan i pa ndalur, ndal njiher eu ti dalesh fare.

- poezi nga Fatmir Çitaku


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019