A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Buk Buk Moj Nënë

Buk, Buk moj Nënë qanin Femija
te xhithe te strukur nen Najllon
qan e mjera ne mese te turmes
Buk s'kishte me ju dhanë
Bukë Buke moj nan na zeri urija
i kerkonte me i vogli Femi
Nena e mjer zihej nen veti
qe dot bej e mjera se dij
Prisni pak loqkat e mija
i perkedhel e mjera Nën
Jan shum kohra te veshtira
nuk ka Nëna qka me ju dhenë
Qajn te vexhlit femija
barkun zbrazur s mund durojn
xhemoj toka turma u zxhua
ku te mjeret tani dot shkojn
Lemerit e asaj kohe
lan pas veti vuajtje e mjerim
Zxhohuni o ju xhithe andej
ta shpetojm vendin Timë

/shkruar vitin 99..ne skrofotin te Novoseles. Vlore,,/

- poezi nga Fatmir Çitaku


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019