A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Até Naté

Né ate nate qendrimi ne qytetin e huaj Linz
Andej ku na qonte jeta me veshtersi
Ikje nga shtepija shpirtin ta shpetonim
nga dora e zezé embushur plot meri..

Ne ate nate te erret n kufijet e Salsburgut
Kalime te maleve drejt kufirit te huaj
Friga se ku dot ndodhemi e qe dot sjell nata
len pas vete Vendlindjen neper ter ate Rrmujé

Nata shum e erret e ku dot xhindeshim vall
shtegetuam andej kendej arritem vend kalimin
Lumi shum i shpejt e ura shum e xhat
nen kontroll benim levizjet per ta kalu kufirin...

Kaluan xhithe pengesat disi arritem vall
arritem Kalsruhen u lajmruamne azil
te zbathur te xhveshur me dit te tera pa ngran
esht ky dheu i huaj, e se na dha asxhen...

Na erdhi Policija kerkoj dokumentin
ne fetyrat e tyre shihej vetem inat
na moren na quan ne stacionin e par
ku aty na mbajten me me dit e nat

E kerkuam drejtesin po ku more vlla
na mbajten te mbyllur pa pasur asxhe
kaluan dit e jav u ben edhe muj
ne qendronim aty pse ishim te huaj

Erdhi edhe ajo dit kur kishim me dal
ku s kishte as seanc e ase para xhykim
na drejtuan ne azil,qendroni tha ketu
ose ikni shkoni andej ku ka kthim..

Vuajtjet e trishtimin,aty si pa askush kushe
mbetem nen meshiren e vendit te huaj
ku te ktheheshim s kishim,e ku te rrini qfar te benim
Keshtu mbetem nen meshiren qe se don askushe.

- poezi nga Fatmir Çitaku


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019