A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Andej Largë

Edhe pse erësira,me mbuloj shtegun tim,
na vetmin e mbetur ne ty mbaja kujtime.
Ne ate nate dhembja shpirtin ma mposhte
ne ate vend te ngusht mbaja nje qendrim

E keto vuajtje si me sollen valle
ne dheun e huaj te mbaj ket malle.
nen ideoloxhin e dikujt te huaj
i shtypur i mbetur ne ket vende po vuaj

Lumturija mbeti ne vitet e feminis
tmerri filloj kur dola prej shtepis
fantazma per rrethe sikur uluronin
te me zhdukshin ,te me vrisnin e qfar jo kerkonin

Large andej nga ty o vendlindja ime
qendroj i strukur ne dhomen e erresuar.
mundova te te jem me ty o memedhe
por jo prap mbeta ketu i ngujuar.

Erresirat e viteve te kaluara sillen pererrethe
zhdukin xhithe qe kishin ne ate memedheun tim
laraska e huaj fluturonte permbi qjelle
duke i dhen zjarre e ber tym e hi.

shkruar viti. 1997

i motivuar ne Qirez te Drenices

/ishim ne nje kerkim te nje personi ne ket koh ne Qirez /

- poezi nga Fatmir Çitaku


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019