A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Memedhe

Mëmedhe zxhohu ku t'ka ren koka
t'vriten bij e te ndahet toka
ka ardhe hasmi brenda nga trathetija
te xhithe jan ngrit,Burra e thmija

jan dal fjal qebesa u perhap zani
ketu te ne do m'u ba nami
jan kap te fort do dilinxhi
mrena shkjaun na e kan shti

nji far vakti kan pa qit fjal
Bac u kry s'ka kush e ndal
u nis rrena u nis trathetija
u mjeru Populli uhumbi Lirija

paj qe besa qashtu ish kan
shkjaut Kosove per me ja dhan
e lan bacin e shkelen xhakun
e shkatrruan krejt Konakun

Mëmedhe zxhohu pash perendin
shpetoje veten e ruajna femin
se jan dal shum ashiqare
po e shesin vendin per pare.

07.01.2016

- poem written by Fatmir Çitaku


Choose star rating

Rating:  4 / Votes cast:  2

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019