A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Reth I Jetës

Të shtunën mbodhëm bashkë
lulet e kopshtit tonë,
të dielën i ujitëm qetë
dhe ndejtëm deri vonë.
Të hënën ne gjetëm idenë
të lëmë lulet të flenë,
të martën me patjetër,
lulet i skicuam në letër.
Të mërkurën gjetëm fjalët,
që na lanë për lulet të parët,
të enjten u gdhimë me zell,
unë të vështroj, ti përzgjell.
Të premten ç’po ngjan
lulet u vyshkën e u thanë...,
që të ngjalleshin, duhej e shtuna
të rinisnim prapë nga puna.

- poezi nga Fatmir Terziu


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019