A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Nje Tingull Shiu Me Humbi Ne Rruge

Nje tingull shiu me humbi ne rruge,
Kercen e zhduket nje tingull shiu.
Arkitekture e brishte,
Brerime e qemotshme.
Cicerone pikla ne ajer. Atje,
Prej ujerash e zerash, vegimi yt,
E harruara ime. Plagome qe fle.
Dhimbje e tingullt. E perjetshme
Dhe e pakohe.
Te vjeter jane semaforet e Tiranes
Nuk punojne.
E mua po me tremb vetja: si me ikin,
Me largohen keshtu
Duart e lamtumires…
Perandjenje e rrezikshme:
Ky tingull shiu po me ndjell atje,
Ku Tirana s’njeh asnje rregull
E ecjen e tij te paligjshme,
Dielli ben vdekjen neper shi…

- poezi nga Fatos Arapi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019