A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Poetet Shpejtojne Perhere Per Diku

Poetet shpejtojne perhere per diku
Te pine nje kafe me nje shok qe i pret
Dhe ka vdekur qyshkur
Shpejtojne ne ecje dhe s’dine perse
Ne gjumin e shprishur shpejtojne dhe atje
Vjeshta pa ardhur, ata jane vjeshte,
Vetmia ku eshte, jane vetmi.
Driteza trishtimesh u ndrijne nder gishterinj,
Si push xixellonjash. Kujtimin qortojne:
Ah, harrohesh, harrohesh edhe ti…
Poetet shpejtojne perhere per diku
Shpejtojne ne enderr e s’dine perse;
Ne lot pikellimi shpejtojne dhe atje
Perkedhelin marrezite,
Ngushellojne tragjedite.
Ne kenge pa kenge, ne rruge pa rruge
Nga xhepat e gerryer u bie vetvetja,
Ata kerkojne njeriun qe s’eshte
Dhe fallen, dy qirinj ndezin:
Nje eshte per shpirtin, nje tjeter per ty
Poetet shpejtojne te vdesin,
Dhe s’dine se ku.

- poezi nga Fatos Arapi


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019