Festivali i Këngës Në RTK 2023

26/10/2023 - 28/10/2023
Pallati I Rinisë Dhe Sporteve, Prishtinë
Prezantuesit: Adi Krasta, Besim Dina, Anjeza Shahini & Edona Reshitaj
TV: Rtk

Festivali i këngës në RTK, me standardet e parashikuara nga EBU do të realizohet për herë të parë më 26, 27,28 Tetor 2023. Ngjarja do të ndodhë në të ashtuquajturën Sallën e “Djegur” të Pallatit të Rinisë që me lokacion është në qendër të Prishtinës.

Festivali është kombëtar dhe supozohet se në të do të marrin pjesë artistë të njohur. Përveç tjerash, po bëhen përpjekje të vazhdueshme që Festivali i Këngës të marrë pjesë në garat ndërkombëtare siç është ngjarja e madhe muzikore - Eurosong Contest.

Tri netët e Festivalit do të përcillen me transmetim të drejtpërdrejtë në të gjitha kanalet e RTK-së. Si rrjedhojë në këtë ngjarje të madhe për Kosovën në garën muzikore do të marrin pjesë 20 krijues. Vendimit të Jurisë profesionale mendohet t’i bashkohet një votim popullor por që në fakt nuk është përcaktues në numrin e
domosdoshëm të pikëve që njëherësh edhe do të përcaktojnë fituesin në natën finale.

Radio Televizioni i Kosovës do të fillojë transmetimin e mbrëmjeve të festivalit në orën 21.00 derisa mbrëmja përfundon në orën 23:30. Programi do të vazhdojë me regji nga salla POSTFestival në të cilin diskutohen arritjet dhe ngjarjet e veçanta të asaj mbrëmje dhe kjo do të ndodhë menjëherë pas edicionit të lajmeve të RTK-së.

Edicioni inaugurues i Festivalit të Këngës po mbahet në Sallën e Madhe të Pallatit të Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, me regji të Adi Krastës dhe bashkëdrejtues nga Krasta (të gjitha shfaqjet) përkrah Besim Dinës (nata e parë dhe e dytë), Edona Kasapolli. (nata e parë), Anjeza Shahini (nata e dytë) dhe Edona Reshitaj (nata e tretë); Ai përbëhet nga dy shfaqje kualifikuese më 26 dhe 27 tetor 2023 dhe një finale më 28 tetor 2023. Drejtor artistik i këtij edicion është Florent Boshnjaku, ndërsa performancat po drejtohen nga Alfred Kaçinari, Edon Ramadani dhe Valton Beqiri; të katërt, si dhe Shpëtim Saraçi e Visar Kuçi, shërbyen edhe si orkestrues.

Një periudhë e paraqitjes ishte e hapur midis 2 qershorit dhe 9 shtatorit 2023 për të zgjedhur 18 aplikime konkurruese. Në festival, një juri prej 5 anëtarësh – e përbërë nga Adi Hila, Alban Nimani, Zake Prelvukaj, Ulla Sjöström dhe kryetarja Alma Bektashi – votoi për përcaktimin e 10 kualifikuesve nga faza e parë dhe fituesin e finales.

Në këtë edicion u paraqitën edhe një sërë interpretuesish të ftuar, Alban Nimani, Dafina Zeqiri, Fitnete Tuda, Genc Salihu, Ilire Vinca dhe vajzat e saj, Kamela Islamaj dhe Teuta Kurti, Shpat Deda dhe Xuxi.

Festivali i Këngës Në RTK 2023

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

* Kjo nuk është renditja zyrtare e festivalit, por renditja e teksteve më të lexuara në teksteshqip.com gjatë kësaj jave.

Festivali i Këngës Në RTK 2023 (Tekste & Video)


Komente 0