Më mbaj mend (për 1 muaj)

Fevzi Rogaqi
  • Vendlindja:
  • Rezhanc 
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  8

Fevzi Rogaqi është këngëtar i njohur. Fevzi Rogaqi ilindur në fshatin Rezhanc dhe është rrit ne qytetin Hani i Elezit. Shkollimet fillore i ka kryer ne Han te Elezit, kurse gjimnazin ne Kaçanik.

Ai si femije ka filluar me muzike me kendim hapat e para i ka marre ne shoqerine kulturore-artistike Sharri ne vitin '85.

Pastaj ai ka qenë si solist dhe mandej ka pas vëllaun e tij perkrahes i cili i me ka ndihmuar shumë ne ketë drejtim.

Mosha e tij kur ka filluar te dal ne bin para publikut ka qen dikun 14 vjeqare ku kam kenduar ne koncerte dhe neper festivale ne ato vite dhe është shperblyer me medalje te art.

Si shoqeri komunale mandej kam fillu gjith pa pushim ku dhe se bashku me vllezerit dhe kusherit kem pas grupin tonë me emrin vllezerit rogaqi kem kenduar shumë neper darsma dhe kem pas shumë adhurues deri ne vitet '93 ku Fevziu ne atë kohë merr rrugen e mergimit ku dhe sot ende është ne Gjermani ne qytetin e berlinit qe nga viti '93.

Fevzi Rogaqi asnjehere nuk ka pertuar te këndoje qe mos ta humbas atë qe e ndjen me shpirt dhe zemer ku edhe ne Diaspore ka filluar me muzike diku ne vitet '95.
kan pas shoqerin e Bajram Currit dhe kan punuar kan mbajtur programe ne folklor dhe vallzim.

Dikur pasi rrethanat qe ishte lufta e kosoves nje kohë i nderpren aktivitetet me muzik dikun nga viti 2004 ne berlin e hapen klubin "Oda Shqiptare" me traditat kombetare ku kane shumë vizitore si nga Kosova dhe gjitha trojet. Aty asnjehere nuk kan pertuar qe t'ja thene kenges pa perfitime personale, vetem qe ta mbajme traditen tonë. Fevziu thote "Nuk jam i vetmi, por kam dhe shoke qe pa asnje interes gjithmone i kem kendu festave kombetare dhe s'kemi pertuar asnjehere"

Ka marre pjese me grupin "Oda Shqiptare" qe jem gjithë te flaket dhe te pa lodheshem. Qellimi i tij ka qene dhe eshte qe prej qe se ka shkuar ne mergim, nuk ka kenduar asnjeherë per perfitime personale, por vetem i ka kënduar kombit se e ka ne shpirt muziken dhe nuk i perton aspak.

Fevzi Rogaqi tani vjen me këngën e parë personale me titull Amaneti i dëshmore
Ku shprehet Lavdia burreria dhimbja krenaria porosia e tyre. Vargje te interpretuara per mrekulli te cilat do prekin ne shpirt te te gjithëve por uroj te prekin ne ndergjegjjen e pushtetareve e mos ta harrojn gjakun e derdhur nder vite per trojet tona por dhe te mos harrohen familjet e deshmoreve qe disa nga ata te cilet per fat te keq shumë kanë kushtet minimale per jetes ashtu si thuhet dhe ne këngë pyet a kan buke e ujë.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë KomentLajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Fevzi Rogaqi »


Komente mbi këtë artist