Më mbaj mend (për 1 muaj)

Florent Boshnjaku

Florent Boshnjaku
  • Vendlindja:
  • Gjakovë 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Kosovë 
  • Mosha:
  • 52 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 20 Janar 1970
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♑ Bricjapi
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  30

Florent Boshnjaku është autor këngësh shumë i njohur. Florent Boshnjaku është një nga kompozitorët më të suksesshëm dhe i njohur veçanërisht për pjesëmarrjen si kompozitor në Festivalin e Eurovizionit 2012, ku kënga "Suus" e kënduar nga Rona Nishliu arriti në vendin e 5-të, renditja më e lartë në historinë e pjesëmarrjeve të Shqipërisë në Eurovizion. Kënga u konsiderua gjithashtu si një prej këngëve më të mira shqiptare. Ka lindur në Gjakovë, por ka mbaruar shkollën e mesme të shkollës fillore dhe muzikore në Prishtinë, ku jeton deri më sot. Ai vazhdoi studimet për Sound Engineering në Nju Jork dhe Sound Production në Londër në vitin 1996 në shkollën Westminster të arteve interpretuese. Ai ishte gjithashtu anëtar i grupit "Oda", një nga grupet më të suksesshme në Kosovë. Ka punuar si kompozitor për një numër të madh artistësh dhe ka fituar shumë çmime si kompozitor.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment

Ish-Anëtar i grupit

Oda

Ish-Anëtar i grupit

Fillimi I Fundit

Ish-Anëtar i grupit

Ilirët

I ati i

LUI$A

Profili

Twitter

Profili

SoundCloud

Profili

Facebook

Shto profile

të tjera


Komente 0