Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Dashurie

Dashuria

Hape zemrën dhe vajto,
hape dritarën dhe shiko,
hape letrën dhe lexo,
të kamë në zemër mos harro.

Malli për ty zemrën ma kalli,
eja te unë një puthje ta fali,
puthja ime e ëmbël si qershi,
kur të më puthish mua,
e kupton fjalën dashuri.

Moa qaj zemra ime,
s'dua ti shohë sytë me lotë,
ti me pate në dorën tende,
po nuk dite mem mbajt.

Në kalendar ditët si shoh,
unë vdes e ti jeto,
si nuk frigohesh prej perendisë,
ka me të mallku zjarri dashuris.

Dashuria është akullore,
që zemrën ta freskon,
por është edhe zjarr,
që zemrën ta pervlon.

- poezi nga Florim Muhadri


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  4

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet