Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Shqiperinë Etnike

Shqiperi Etnike

Te bashkuar deri ne vdekje,
deri ne çlirimin e plote te vendit
ishin fjalet qe u percollen,
kuvend pas kuvendit.

Te mbledhur te gjithe ne atdhe
ta lidhim besen per çlirim e bashkim
ishte amaneti i shume deshmoreve trim
qe tani me eshte harruar
nga udheheqesit e vendit tim.

Luftra te gjata shekullore kaluam
me pushke ne dore
dhe me fjalen Shqiperia e Bashkuar
kurre s'u dorezuam

Armiku ne aksion te shpejt doli
por hasi ne rezistencen e heroit tone
Mic Sokoli.

U sulem si feniks
ne mbrojtje te atdheut
luftuam dhe u betuam
te gjithe njezeri
Shqiperin ta mbrojme
nga kthetrat e armikut
nuk ka kush qe na ndal
me ushtaret tone te ndritur.

Tani qe na ndane
te organizohemi perseri
ta bashkojme Shqiperine
te behemi nje
ku te valoje vetem nje flamur,
flamuri kuq e zi.

- poezi nga Florim Muhadri


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.2 / Votuan:  13

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet