Francesko Petrarka Poezi
Francesko Petrarka

Tema: Poezi Dashurie


Nuk Gjej Paqe

As lufte s'bej dhe askund s'gjej paqe'
dhe frike dhe shprese: kam zjarr dhe akullohem,
ne qiell nxitoj, ne toke prap rrezohem,
askend s'takoj dhe boten kam perqafe.

Ajo me futi ne burg,hapsan e laqe,
as nuk me mban,as nuk me le te iki,
dhe me largon dhe hallke me ve tek shpirti,
as rroj,as vdes,as dhimbjet s'kane cae.

Pa sy dhe shoh,pa gjuhe dhe nxjerr klithme,
kerkoj te vdes,therras qe te shpetoj,
perbuz vetveten,ju jap ju lumturine.

Mes lotesh qesh,ju jap ju dhembshurine,
dhe jet',dhe vdekje i ve ne barazi,
po per keto,o grua,faj ke ti.

- Poezi nga Francesko Petrarka


- U dërgua nga Rina B. -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0