Frederik Rreshpja Poezi
Frederik Rreshpja

Tema: Poezi Për Trishtim


Fat

Unё pёr fatin tim pikёllohem vetё
S’dua tё pikёllohet kush pёr fatin tim
Mё ndjek pas Perёndia e Humbjes
Me mermerin e thyer nё luftёra pa kuptim.

Mirёpo unё jam pagan i vjetёr
Pa kёtё fat tё keq nuk ndjehem mirё
Çdo njeri e ka njё fjalё ku vё kryet
Kam dhe unё pёr prehje dhembjen time.

E ç’do tё preferoja tjetёr pёrveç luftёs
I ndjekur pas nga ky fat budalla?
Vёrtetё qё kam fituar shumё pak nё kёtё jetё
Por humbjet i kam pasur tё mёdha.

S’dua tё trishtohet kush pёr fatin tim
Se pёr fatin tim trishtohem vetё
Mermeri i thyer i Perёndisё sё Humbjes
Tёrё lavdia ime kjo ka pёr tё qenё.

- Poezi nga Frederik Rreshpja{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0