Xhevdeti Vjen Nga Diaspora

Kushtuar:
Xhevdet Gurit dhe Komandant Shpatës.

Me helmeta n'kokë
Silleshin vërdallë.
Zot në këtë tokë
Të bëheshin vallë!.

Rrihnin,vrisnin shqipet,
bënin pasigurinë,
largonin nga Kosova
të vjetrit dhe rininë.

As zoti i madh,nuk i duroj dot
këtij populli i dha forcën.
Rrokni armët e ndalni lot.
I keqi po rëndon tokën.

Mbusheshin malet përplot ushtarë
Vinin nga Ohri,Shkupi,Ulqini
Shkodra Presheva dhe Kosovarë.
Nga diaspora seq vinte trimi.

Xhevdeti si shqiponjë mali,
Gyrbetqari solli fuqinë.
Asgjë asesi nuk e ndali
Kosovës i binte lirinë.

Së bashku me komandant Shpatën
U përballën me shkitë e zi,
Nuk ndaleshin ditën as natën,
Treguan këtu,jemi Shqipëri.

- Poezi nga Gafurr Gashi


- U dërgua nga Gafurr Gashi -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0