Gentinikqi Poezi
Gentinikqi

Tema: Poezi Malli


Malli I Nenes

kur netet skan te ndalur
dhe diten ikin vrap
mengjesi agon i vetem per qdo nat

trishtim dhe mallengjim
keto skan te shuar
tek nje zemer nene e gjitha e pervluar


plot vuatje dhe mjerim
keto plag skan sherim
rikthimi ne ket jete
sdo te ket me ndikim


kjo seshte per shum arsye
eshte vetem per nje
djali qe me iku
kurr su kthye me


pse me le pa gjum
pse driten smund ta ndal
pse as kjo jet me
se ka bukurin e saj


qysh asnjeher ne jet
me mos met pa
a duron zemra e nenes
apo po vyshket e gjitha


kujtimi dhe hareja
te gjitha jan shuar
veq vuajtje dhe merzitje
kto skan te mbaruar


kur nje zemer nene
qan per qdo dit
dhe shpresa se eshte gjall
ja mban te hapur syt.

- Poezi nga Gentinikqi


- U dërgua nga Gentinikqi -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0