A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Trimërie

Besa E Shqiptarit

Kush qendron pran genjeshtres
tretesues i ketyre gjerave
si lidhen nderjmjet vete
si toka bashk me dete


pabesi quhet kjo gje
premtin ne anen ton
ne fund sdel asgje tjeter
perpos se nje genjeshter


doren e jep ne sy e shikon
edhe fjalet premtuese bukur i qendis
varg e varg ti ato fjal
si poezi po i rendis


premton se do ta besh
ne fund i gjithi deshton
dhe krejt ne fund ket gje
ti po e mohon


besa ka kuptim per ne shqiptarin
per brezat e vjeter dhe ata te rinj
besen e zotit kur ta premtosh
ne fund edhe veten duhet ta sakrifikosh

- poezi nga Gentinikqi


- Poezia u dërgua nga Gentinikqi -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.5 / Votuan:  26

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019