Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Trimërie


Besa E Shqiptarit

Kush qendron pran genjeshtres
tretesues i ketyre gjerave
si lidhen nderjmjet vete
si toka bashk me dete


pabesi quhet kjo gje
premtin ne anen ton
ne fund sdel asgje tjeter
perpos se nje genjeshter


doren e jep ne sy e shikon
edhe fjalet premtuese bukur i qendis
varg e varg ti ato fjal
si poezi po i rendis


premton se do ta besh
ne fund i gjithi deshton
dhe krejt ne fund ket gje
ti po e mohon


besa ka kuptim per ne shqiptarin
per brezat e vjeter dhe ata te rinj
besen e zotit kur ta premtosh
ne fund edhe veten duhet ta sakrifikosh

- poezi nga Gentinikqi


- U dërgua nga Gentinikqi -
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.5 / Votuan:  26

Komente mbi këtë krijim