Më mbaj mend (për 1 muaj)

Shi Qe Nuk Ndalon

Shiu pikonte deri tek kembet tona
nuk lageshim asnjeher
kishim qdo gje
per ta ndaluar ket shi
por ti thoje me mire te na lag ky shi
sesa dheu i zi


derisa ti thoje keto fjal
une mendoja diqka tjeter
doja qe ti shkruaja
te gjitha ne nje leter
Shi qe s'ndalon


mi thoje shpesh keto fjal
asnjeher si kam ndegjuar
perveq te pares here
qe me bere te piklluarnuk doja qe te shkonim atje
doja ta jetonim ket jete
por ti gjithmon deshiroje
mua te me pikelloje


tash qe po mendoj
vetem per nje her
ti ishe nje engjull
i vetmuar ne terr


nuk munda ta ngrohja shpirtin
nuk munda te te dhuroja dashurin
asnjeher nuk pata diqka per te dhene
perveq nje shiu qe me dukej
qdo dite e me i rende.


ti keto fjal asnjeher nuk mi the
por une i kam kuptuar pa ty
por me intereson pse nuk dhe pergjigje
kur une te pyeta ty


nuk doje te mi lendoje ndjenjat
qe kan qene veq per ty
apo te vinte turp
te ma thoje drejt ne sy


derisa i shkruaja keto vargje
qe ishin si enigme
ishim gjithmon ne shi te lagur
duke shijuar vetmin.

- poezi nga Gentinikqi


- U dërgua nga Gentinikqi -
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  3

Komente mbi këtë krijim