Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Dashurie


Dashuri Ne Vetmi

heren e par qe te pash
ne dashuri me ty rash
per shikim tim te par
kam per qka te flas

smund ti ndaja syt
gati asnjeher
per gjdo gje te mendoja
mu shfaqje edhe ne enderr

fillova te mendoj
sduhet ta shikoj
e dija qe do te me merrje me vete
atje ku ska lum as dete


por smunda te ndalesha
pa te menduar ty
shikimi yt me beri
qe te bie ne dashuri

ende pa ti njohur fjalet
u mbylla ne vete
ne vetmi qendroja
dhe e pysja veten

sikur vetem nje her te flas
athua si do zgjas
sa her doja qe te afrohesha
perseri e shihja veten tek largohesha

nuk e dija qfar ishte
kjo ndjenje brenda meje
sikur vetem nje her
nga jasht te shperthehej

sdoja te trimerohesha
po as te lavderohesha
doja qe vetem qe ti flas
dhe ngadale ti afrohesha

me von u shfaq biseda jon e par
sikur te isha enderr mua me kishte ngjar
kur te dy ja filluam qe te bisedonim
ne duar te mija se kisha me timonin

keshtu kaluan vite
per mua ishin hite
qdo gje ishte interesante
por si shum nuk zgjaste


shkuan vite te tera
njejt mbeta me ndjenja
e dija qka me priste
ajo qe doja une
kurr sdo me perkiste

por ketij urdheri
dot nuk i bindesha
nuk egzistone ajo deshir
qe nga ti te terhiqesha

sa shum me pelqeve
sa shum te dashurova
dhe ende keto gjera
ty nuk ti tregova

per mua ishe gjithqka
qdo stin e qdo gezim
nese isha i hidheruar
kur te shihja ty
ndjeja veq gezim


asnje nga keto gjera
ti per mua si ndjeje
ketu fillova te marr vesh
se ti mua aspak sme pelqeje


duke e ditur shum mire
qka mendoje per mua
ti gjdo her kur flisnim
ti je shok im me i mire me thoje mua

nga keto fjalet e tua
seq me gerryente mua
brenda zemra si pranonte
mendja thoshte se do te ndryshonte


fundi i historis mua me takoj
ashtu siq e fillova ashtu dhe do mbaroj
kjo seshte veq poezi
por me shum nje histori
qe u mbyll me nje titull
dashuri ne vetmi


ty ti kushtova te gjitha
edhe kjo per ty po vlen
mbaje si nje kujtim
edhe pse per ty isha
djaloshi i quditshem

ajri im i vetem ishe ti
me fal qe keto ndenja i thura veq per ty
por keto jan fjalet per mua me intime
ti ishe dhe do tjesh
gjaku i zemres time.

- poezi nga Gentinikqi


- U dërgua nga Gentinikqi -
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  18

Komente mbi këtë krijim