Më mbaj mend (për 1 muaj)

Jeta Eshte Dashuri

Jeta eshte dashuri

sa per sy e faqe
te desha moj melaqe
doja te ta thosha
se me ty asnjere
sdo mund te dashurohesha


por ti nuk me le mua
duke me thene te dua
kohen ti e shtyve
e shfrytzuam me hile

ti shum me deshe mua
dhe shum me adhurove
qdo dit qe kaluam
me kot e harxhuam

tash qe po ta them
ti shum po quditesh
nga fjalet e mija
ti krejtsisht po habitesh


u mundova ta shpjegoj
me gjith qenien time
por ti se degjoje
aspak fjalen time

pse valle ti nuk ndryshove
pse mua sme harrove
te thash nuk te dua
perseri sme le mua

me vjen keq per keto ndjenja
qe ke krijuar per mua
por mos u habit
kur une te them ste dua

shum vone kuptove
mendimin tim per ty
u largove pa shenja
si te ikje ne gjithsi

e ndjeja veten fajtor
per zhdukjen qe smbaroj
qfare me duhet te beja
perveqse ta kerkoj

pas shum javesh kerkime
ndegjova nje lajm te zi
se ke varur veten
me litar ne shtepi

nuk e dija qfare te beja
si duhej te reagoja
kur asnje ndjenje per ty
une nuk e krijova

nuk duhej te ndodhte
gjithe kjo tragjedi
sduhej ta filloja
ket lidhje une me ty

asnjeher ne jeten time
sdot mund te dashuroj
frikohem ndonje dit
se edhe une do te kopjoj

ti vdiqe per mua
une vdes per dike tjter
kjo eshte dashuria
qe ne po na merr jeten.

- poezi nga Gentinikqi


- U dërgua nga Gentinikqi -
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  6

Komente mbi këtë krijim