Gentinikqi Poezi
Gentinikqi

Tema: Poezi Për Varfërinë


Pasuria Dhe Varferia

Perveq qe skam para
jam edhe jetim
keshtu me tha ni djal
tek po rrija ne nje tavolin

ne sy me shikoj
dhe mua mu drejtua
i trishtuar dhe i lene
me ndihmo me tha
vetem buk per te ngrene


shum i vogel kish qen
doren e zgjatur nga un
Ja dhurova nga gjepi ca para
dhe iku tjeter kund

zoti ja ka falur te gjitha
por dikush ja paska marr
por te gjitha keto gjera
te zoti ka per ti lar

ndihmoje o zot
kete djal te mjer
jepi edhe familje
si te gjith femijte e tjer


i vetmi ne ket bot
pa faj eshte femija
nese ti e le te vetem
koha ty do te zere
do te shpaguash nje nga nje
per ato qka i ke bere

nuk do mund te fshihesh
edhe nese tash ke para
zoti ti ka dhuruar
ti ka dhene hua

ke lindur pa asgje
ashtu edhe do vdesesh
zoti te ka sjellur
dhe do te marr perseri
prandaj nidhmo sa te mundesh
qe ta marresh emrin NJERI.

- Poezi nga Gentinikqi


- U dërgua nga Gentinikqi -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 2