Më mbaj mend (për 1 muaj)

Gjergj Leka
  • Vendlindja:
  •  
  • Jeton dhe vepron në :
  • Shqipëri 
  • Mosha:
  • 57 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 8 Tetor 1962
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♎ Peshorja
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  27
Këndon kryesisht: pop e lehtë

Gjergj Leka është këngëtar, autor këngësh dhe instrumentist i njohur. Ai është një muzikant, këngëtar. kompozitor apo moderator. Ka nje karriere te pasur dhe mbahet mend si ai qe promovoi i pari kengetaren Mira Konçi. Gjergj Leka është një tjetër artist me kontribut në Festivalin e Këngës më së shumti si kompozitor. Shumë këngë të njohura të viteve ’80 janë të kompozuara prej tij, si “Për ty baba” e vitit 1985 e kënduar nga Bashkim Alibali, një vit më pas kënga “Shokë jete” e interpretuar nga Luan Zhegu, “Beso te dashuria”, apo edhe “Këngë pa fund është rinia” e vitit 1989 nën interpretimin e Frederik Ndocit. Gjergj Leka ka një vajzë, Dorina Leka, e cila mori pjesë në X Factor Italy. Ai është i martuar me Erisela Markon nga Vlora. Çifti ka tërhequr vëmendjen ndaj mediave në gjuhën shqipe për shkak të një diference moshe prej më shumë se 20 vjetësh.

Më datë 20 Nëntor 2007, Gjergj Leka publikon videoklipin "Maria Sagapo!".

Më datë 24 Janar 2008, Jonida Maliqi & Gjergj Leka publikojnë videoklipin "Mother (Kthehem Te Dielen)".

Më datë 27 Prill 2012, Gjergj Leka & Hersi Matmuja publikojnë videoklipin "Kthehu".

Në Nëntor 2013, Gjergj Leka merr pjesë në Kënga Magjike 2013 me këngën "Po Te Le Nje Leter", ku përfundoi në vendin e 16-të në finale (prej 44 pjesëmarrësve) dhe fitoi çmimin më të mirë si kompozitor.

Në Mars 2014, Gjergj Leka merr pjesë në Kenga Ime 2014 me këngën "C'po Dremit Liqeni I Kalter".

Në Maj 2014, Gjergj Leka merr pjesë në Top Fest 11 me këngën "Muzika E Jetes Sime", me të cilën shkoi në finale të konkursit. Në finale ai u dha çmimin për garuesit më të mirë mashkull.

Në Mars 2014, Gjergj Leka merr pjesë në Kenga Ime 2014 me këngën "Tropojani".

Në Dhjetor 2014, Gjergj Leka merr pjesë në Festivali i 53-të Në RTSH me këngën "Himn".

Në Tetor 2017, Gjergj Leka merr pjesë në Kënga Magjike 2017 me këngën "Ndryshojme".

Në Dhjetor 2018, Gjergj Leka merr pjesë në Festivali I 57-Të Në Rtsh si kantautor me këngën "Një Ditë Tjetër".

Më datë 23 Dhjetor 2018, Era Rakipllari & Gjergj Leka publikojnë videoklipin "Falim Dashuri".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

1

I ati i

Dorina Lekës

Kanali

Youtube

Shto profile

të tjera


Më shumë artikuj nga Gjergj Leka »


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet