Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Halil Xani
  • Vendlindja:
  • Polac 
  • Mosha:
  • 68 Vjeç
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  9

Halil Xani është shkrimtar i njohur. Halil Xani kreu shkollen fillore ne Polac e Skenderaj ku e kreu edhe gjimnazin. Studjoi ne degen e Gjuhes dhe Letersise shqipe ne fakultetin Filologjik ne Prishtine.

Nga viti 1974 e deri ne vitin 1976 punoi arsimtar I gjuhes shqipe ne shkollen fillore te Qirezit, kurse ne shkollen fillore te polacit nga viti 1976 e deri ne vitin 1983, Nga viti 1983 e deri ne vitin 1990, punoi gazetar ne Radio Mitrovice, deri atehere kur policia serbe i deboi punetoret shqiptare nga puna dhe mbylli programin shqip.
Pas luftes se fundit, nga nje vit punoi gazetar ne te perditshmet "Dita" dhe "24 ore" si dhe dy vite drejtoi programin e radio Drenices.

Pos vjershave per femije te cilat i botoi qe nga viti 1971 e kendej ne gazeta e revista te ndryshme qe dilnin ne Prishtine e Shkup shkruan edhe humor.

Ne vitin 1996 botoi permbledhjen e pare me titull "Ndal Drenushe", librin e dyte me titull "Une e babi mjeshter" e botoi ne vitin 2005, nderkaq ka ne doreshkrim nje liber me mahi te ndryshme dhe nje tjeter po ashtu me vjersha per femije.

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »

Komente

Asnjë Koment


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet