A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Më Thanë…

Më thanë lulet
Na merr në vjershë
Vjersha do behar,

Më thanë bletët
Ç`bëjmë ne pa lulet
Vjersha do nektar.

Më thanë fëmijtë
Na merr edhe neve
Vjersha do rritë,

Më tha dielli
Lulet, bletët, fëmijtë
Nuk bëjnë dot pa dritë.

Më tha shiu
Edhe unë do të vi
Pa stuhi e erë,

Si do të rriten lulet
Si do të rriten fëmijtë
Kur s`shohin ylberë.

Ua hapa derën
Luleve, bletëve
E fëmijëve përnjëherë,

Hyri edhe dielli
E mora dhe shiun
Vjersha u bë ylber.

Më tha trimi
Me pushkën time
Edhe unë do të vi,

Ju asnjë pa mua
Fare s`keni vlerë
Po s`patët liri.

- poezi nga Halil Xani


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019