Hamez Llapqeva
Hamez Llapqeva
Hamez Llapqeva
  • Vendlindja:
  • Llapqevë Kosovë
  • Mosha:
  • 49 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 6 Qershor 1973
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♊ Binjaket
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Hamez Llapqeva është këngëtar dhe autor këngësh i njohur. Fillet e para te karrieres se tij shihen qe kur i mbush 7 vjet, dhe kryen shkollen e mesme te muzikes ne "Lorenc Antoni" Prizren. Kengen e ka treashegim nga babai dhe nga vellau, Is Llapqeva. Eshte i martuar dhe ka 4 femije, dy vajza e dy djem, nga te cilet djali i madh Albrimi, eshte nje kengetar i zoti, i cili kryen studimet ne "Akademine E Arteve" ne Prishtine per solo kendim. Jeton dhe vepron ne Prizren.

Ka edituar nje numer te madh kengesh e albumesh, duke filluar me to qe nga viti 1990.

Shume me rendesi eshte te ceket nje e vertete, te cilen ndoshta nuk ia dijme zanafillen, dhe ne kete rast eshte fjala per hitin nder vite, "Therret Prizreni mori Shkoder", kenge e cila autor e ka Hamez Llapqeve, ku separi eshte kenduar nga ai, bashkepunim me Rrahman Pagarushen, ne vitin 1990. Gjithashtu edhe hiti "Zeshkanja ime", autor e ka Hamez Llapqeven, kenge kjo e edituar ne vitin 2006, ku akoma e rruan ate freskine si ne ato vite.

Më datë 10 Shtator 2012, Hamez Llapqeva publikon videoklipin "Keq Pa Ty".

Më datë 2 Mars 2013, Hamez Llapqeva publikon videoklipin "Moj Zeshkanja E Zemres Sime".

Më datë 7 Nëntor 2014, Mahmut Ferati publikon videoklipin "Serbi, Shtrige E Vjeter", në bashkëpunim me Hamez Llapceva.

Në vitin 2016, Hamez Llapqeva publikon albumin "Te Dashuroj".

Në vitin 2018, Hamez Llapqeva publikon albumin "S'bahet Dasma Pa Gurbetgji".

Më datë 23 Qershor 2020, Hamez Llapqeva publikon videoklipin "Gurbetqar O Ju Rrit Nera".

Më datë 16 Prill 2022, Shaqir Cërvadiku & Hamez Llapqeva publikojnë videoklipin "Motra T'pret O Vlla". Muzika e këngës u punua nga Emin Aliu, teksti u shkrua nga Sami Aliu, ndërsa për orkestrimin u kujdes Albrim Llapqeva. Videoklipi u prodhua nga kompania Urban Graphics.

Më datë 8 Korrik 2022, Flora Gashi & Hamez Llapqeva publikojnë videoklipin "Malli I Gurbetqarit". Muzika e këngës u punua nga Hamez Llapqeva, ndërsa teksti u shkrua nga Refki Reshitaj. Videoklipi u prodhua nga kompania Urban Graphics.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: arsimdiber arsimdiber  Komente 1