Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hashim Shala - Viktimat E Tivarit Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Se shqiptari din nkosov me hjek ee
Jo tash von vlla po dihet kejt ee
Kosoven kush e tradhtoi i pari
Ju kallt vorri mos i bift bari
Mos i bift bari

Na kan lan deri tash ner thoj shkaut e
Qe sa kohna jem tuj bajt ee
Mos te marriim
Ti mu perpara
Sdin kur osht boll i hupt faraaaa
O i hupt fara

Vaazhdoj kangen per me knu ee
Hjekat tona me i kushtu
Oo ne vititin 45 ee
Kishe lufta u bitis
Ouu bitis eee

Na te drejt more vllaa ee
Me sherr shkijet e kishin pas ee
Mashkujt ton oh nai kan tubu ee
Per tivar eee rekrut me i qu
Oh rekrut o me i qu ee

Shkau mor vlla gjithmon kshtu punoj eee
Veq ngjyren aj shpesh e ndrroj ee
Si ne 45 tin vit
92shi ju perserit ooo u perserit eee

Prej 16 deri 60 vjet ee
Kosov o mashkull mos me met ee
Nai kan nis o per mal te zi eee
ii la nanat me dur ne gji oh me dur ne gji eee

ii lan nanat me dur o ne gji ee
Meten nuset pa burra tri ee
Edhe motrat pa vllazni ee
i vetmuen oo ato shpi ooo ato shpi eee

Poplli jon o besnik gjithmon eee
Shpesh me jet o po i kushtojn
Mooo’bilizim ee nat rrug shku ee
Ne prizren i kan tubuu o i kan tubueee

Nee te vjeten at kala ee
Ni fjalim oo jau kan ba ee
Per tivar u than kem me shku ee
Ndodh armikun me luftu o me luftueee

Shibeni o ertrogire o ntri eshtna ne at fron te shtir ee
Shkijet e kishin o me dredhi
Qeellim pengimin ne histori oo ne histori eee

Nkoonferenc ee bunjav tpravee
Me fjal tmiraa ju kan grah eee
Ju thojshin drejta kemi me i pas
Veq armikun me shfaros ooo
Me shfaross ee

Prej prizreni oo jan nis kam eee
Ne at rrug oo rrug te gjat eee
Lenii armet ju kan than eee
Arme treja atje naj dhan ooo ne naj dhan ee

Asaj rrugee kan tfillu per
Shqiperii don o me trupu ee
Tash komanda maroj shqip ee
Ksaj i thon vllaznim bashkim
ahh vllaznim bashkim eee

Deri dikun udhes shkuen dyqysh ee
E ma anej oo hiq kurqysh ee
Sjellje tkqija tash shtazarake
Fill perqef njeri u vrajkee
Njeriu u vrajke ee

Aiiiii vrajshin shqiptar me vajonet
Xhenazet merrshin per korba shkret ee
Shoqi shohit shkojshin tuj than kush
jem ma i zoti me vra shqiptar
Oh me vra shqiptar eee

Jann kall eti nat rrug o vlla ee
Uj kush lypke marrke plum nball ee
Paskan meri nkukes nshqipni ee
Shum te lodhun buk oau ngi oo
Buk pau ngi eee

Kaluen naten o nshi e nterr ee
Rreth e rrotull qetnik tzez ee
Shum ushtar tuj ru me arm ee
Ntjetren an drini bardh oo
Drini i bardh ee

Baaaajram zukaa burr mentar
Shokvee nkukes ju kish thann
Ma anej vllazen na mos shkojm
Ekan menen tna tradhtojn
Kush eeee ngojj oo bajram o zuken ee
Iii raa mir pasha buken oo
Bajram zukaa rrustem ahmeti
Edhe ish per artani bajram zuka i likoshanit
Lum drenica o qfar mashkull pat
O qfar mashkull patiii

4600 burra tkosoves per tivar i kan nis po i qojn ee
Fadil hoxhen lypin me fol ee
Oo xhelatet ju kan than oo
U kan than ee

Me fadilin vesh jan marr ee
Kshtu partiaa na ka than ee
Armikun kur ta shaktrrojm
Na ather do tbisedojm oo
Dot bisedojm ee

Ball te ures o but jan shku ee
Uj te madh kishin me kalu ee
Shih xhelatet o qkan punu ej
Vagonet ee kan maru ee oo
E kan maru eee

Sa kan zan oo te ta kan qit ee
50 veta aty i kan myt ee
Pertej shkodre naten ty ec
Ni eksploziv jau kan qit ne mess oo
qit ne mes ee

Veq tafili aty sish vra ee
Dhe shokt tjer oo more vlla ee
O nat rrug oo varg e vi ee
Paskan mrri ne mal te tii o
Ne mal te zi ee

Ouu me armm tuj gju pa da
Tafil shabani plague asht ee
Oficert ather qban ee
E vran krejt se lan te gjall oo
se lan te gjall ee

Aaaa ah ku shkuen oo ne tivar ee
Mir e pan qka do ti gjan ee
Syl gllobari i vet i tret ni
Oficer oo shkoj me vet oo
Shkoj me vet ee

Aaat pijm uj se u dogjem kejt ee
Oficeri ju merdhez ee
I shau keq e ish terbueee
Syla don me u arsyetu ohh
Me arsyetuee

I vrau keq aj oficeri
Per gjynah shpirtin jau nxerri
Vallznit ton kur naj kan vra ni
Malazez vet plagojn ata vet
Plagojn ata ee

Moooss i rafsh oo tkeqit ndor
Nuuuk e din ooo kur osht boll
Kuuush nuk dike qka me baa
Shahadet bijshin pa da
Pshtonaa zooot
O ne kofshim oh te drejt
Veq se ty tu kemi pshtet

50 metra jan larguu
Pozita tmira kan zapu ee
Tash don shpirtin o me jau marr ee
Kush plagoj thojn at ushtar oo
At ushtar ee

i kozhices foli djal i ri ee
Qka po bani o qetnik te zi ee
Shpejt at djal e kan masakru ee
Tash xhelatet jan terbu oo
Jan terbu ee

Ii kan lidh oo 80 vet ee
Mas ni shpije i kan myt krejt ee
Azemi deshmitar tha ee
Shum vllazen o aty jan vra oh
Aty i kan vra ee

Avdyl bislimi kryshefcit te drenices ee
Ou edhe Dy te mitrovices e
Besa besa tmyt me thik
Fa‘dili per kto ish dasht me dit oo
Ish dasht me dit ee

Komunizmit besen ja ka majt ee
Per masaker se tha as ni fjal ee
O ntivar mbyten shum shqiptar
Ni oborr me i shpi 3 kat oo
Me i shpi 3 kat ee

Ohh trrethuem me ato kodra
Dhe oborri me hekra tfort aa
O qetnik me qekiqa ndor
Ty hi ne der ju rashin nkok o ju rashin fort ee

O te shnoshit hijshin dyqysh e
Shendet ligt per koke tshtrim
Tuj hi noborr myten 200 vet ee
Tsakatosun haj medet oo
Haj medet ee

1000 vet tpergjakun kejt ee
Nat ndertes ngusht si fishek ee
2500 noborr jan met ee
Nrrug ma shum se 1000 vet ee oh se
1000 vet ee

Ner ra vran milazim haxhin ee
Kishe ushtarit ja ka marr alltin ee
Brahim kocaj i polacit tdrenices i
Vet i shtati ne shtab ish nis oo
Ishin nis ee

Qkaa ky masaker pa faj ee
Sdurojn vllaznit tna lahen ngjak ee
Po brahimi per krye nfjal ee
Jau pren krahun fytin e ballin oo
Syt e ballin

Ne bajonet i gjun karshi ee
Me pa tan at tragjedi ee
Ataa dhan ni sinjal te zi ee
Te gjitha armet ne tan kan shti oo
Ne ta kan shti ee

Kush i gjall aty nuk met ee
Si t u bajke naj termet ee
Mren sa pat o nat shtepii
O pllafoni u ra permi oo
U ra permi ee

Aaa shka me pa oo shka me ni ee
Shkojke gjaku sikur shi ee
Oo shqiptari si e ka zakon ee
Ku tqillon oo aj nimon oo
Aj nimon ee

Ii del zot oo gjakut vet ee
Hiq spriton per vlla me dek ee
I nimuen o njani tjetri
Rizah hajdini e rrustem ahmeti oh
Rrustem ahmetii

Luba vecit smajl ramadanin
Suth bajrami e selman shabani azem zani i drenices thot e mdoket tvramit po i sho si sot ooo sikur sot ee

Masakruen oo plot ni shpi ee
Naj kan qit ne para syve
Brahim syla behram ajeti
Tkopiliqit dy krasmirpfcit o
Te krasmirofcit

Oh tpeqanit vra 14 e
E grejkofcit 40 ee
O gjinofcit o 8 vet ee
Ah te bllaces 13 vet oo
13 vet ee

Aaa ata thirrshin o per me dal aa
Se ju tita ju ka fal ee
Paskan dal oo ne oborr ee
Shka me pa me mija tvram ohh
Me mija tvram ee

Oo tplaguemit oo shka jan met ee
Lypshin ndihm po ku me gjet ee
O tplaguemit o lypshin ndihm oo
Kurfar ndihme per ta skish oh
Per ta skish ee

Nkto fjal tdhimshe o jan ni
Mos naa lenii ndor tynee
Moos ma shkel vlla varren timee
Hiqma vlla thiken prej shpinee
Adeeem ooooo aliaaaa
O i hajkobilles kiiish lujt menq dhe e kishin myt ee
Asllan mustafa i ternafcit
Bislim pajaziti krasmirofcit
Edhe dy ishin t rahovecit
Prej bislimi prej kryshefci oj
Prej kryshefci

Oh nja 4 o ishin tllapit
2 tpodrimes e 3 tgollakut
Azem xani ju pat than ee
Noborr tvramit o njoft i kam ohh
Njoft i kam ee

Hysen zeqen sinan avdin ee
Ni te ri prej rakinices
Dhe nja 3 te kaqanikit
2 prekazit dhe nja tkopiliqit o
I kopiliqit

Gjall e tvdekum me 1 kamijon ee
Si thas gruni ata me kan ee
Elez myrtaj i vet i treti tha ee
Mos na vrani se skem ba gja ee oh skem ba gja ee

Lutja e tyne u denu ee
Shpejt i vran e i masakruen
Tragjedi o more vlla ee
Shkojke gjaku vad pa da ohh
Vad pa da ee

Shpirti amel e kah me shku
Nkanalizim oo jan nguju ee
O kadrush e ramiz berisha
Nkanal hijn o me pshtu shpirta ohh
Me pshtu shpirtaa

Dhe i kapaku myll ju ka ee
Perpak vdiqen kush pa i pa aa
Zen matoshi afer qillon ee
Burr i shpejt o dyt i pshton oo
Dyt i pshton ee

Oh te gjallit o shka jan met ee
I quen ndeti nat zall te shkret ee
Meni an ushtar me arm ee
Tjetren an deti val val oh deti val val ee

Bash si fmia aa
Zhagiten nzall ee
Sdijn sabahu qysh di ti nxan ee
Shum kan vra at kat kan myt ee
Krejt ne deti i kan qit oh
I kan qit ee

Haj medet oo shka me paa
Mi uj shkojshin plisat e bardh
Shokat e kuqe more vllazni
Gjakun ton ku je permi
Traagjediii mjeri aj qe pa me syy
Shpiiirt e zemer me ju nxi

Aty tgjallit e shka jan met ee
Ishin qu per pak vdek ee
Ngoni ju more shqiptar
Ndashi buk o per me ngran ee
O per me ngran ee

Kush nuk han e man idhnim ee
Kurr me sy nuk sheh ushqim ee
Plot dy dit oo su dhan buk ee
Dojshib shkijet o per me i lut ohh
Per me i lut ee

Ne ato en tpergjakuna pra tvllaznive juj o qe jan vra ee
Vllaznit ton nuk kan pranu ee
O sa fort shkijet ju kan ngermu ooh
Ju kan ngermu ee

Do ti qojn prap ne shpi masakrit
Vllaznit ton ma than nuk hijm per sgjalli
Ish nasuf bajrami i baksit
Rizah hajdini ne dy tdeqanit oh
Me dy tdeqanit

3 topojes e 4 shales edhe dy oo ishin thasit
I lubavecit smajl ramadani
Hakia i vushtrris dhe ni o gjilanit oo
1 i gjilanit

Ohh nat rrug shkuen 4600 vet ee
Gjall jan kthy veq 810 ee
Ata pak o qe jan pshtu ni anije i kan ngarku oh
I kan ngarku ee

Nvi te frontit i kan qu ee
Asnji tgjall o mos me lshu ee
O ne split o kur paskan mrri ee
3 vllazen ne shtab ja msyn
Oh ne shtab jan hy ee

Meu kallxu shka pan ntivar ee
Oficert ngermu ju kan ee
Besa bes e fort kercnu
Propagand mos me zhvillu ohh
Mos me zhvillu ee

Ahh 3 grupe nji mas nji ee
Nfront i qun kurr mos meu kthy ee
Shum vllazni prej maqedonie
Ohh sa shum oo 15 mij ohh
15 mij ee

Ooo te lumi buna i kan qu ee
Ni anije i kan ngarku ee
Shka ushtar aty ka qillu ee
Keq ka prit kishe u frigu ohh
U frigu ee

Thot shqiptart kan nis me myt ee
Si zakon qe e kan me ngjit shkijet ee
Meniher ushtrija i gjujn me arm ee
I vran 205 shqiptar
205 shqiptar ee

Ooh dhe shum tjer e kroacia
Sot at dit sju dihet fija
As ne ander tvet si pan ee
Si ti lshojke toka tan oh
Toka tan ee

Aata ishin bijt e shqipes
Halil ramaj i hajkobilles
Dhe 6 tjer te gllogovica
Man bekteshi ahmet alia oh
Ahmet aliaaa

Hajrullah cakolli voc ibishi
Rrahim beka e bejt bislimi
Nar ven shkret dhe ramiz dani
Shup shqiptar te kqeja i zuni oh e keqja i zuni

Azem zani ish nat ngjarje
Dhe tuboj shum material
Besa bes o e vertet ee qka kish pa
me sy te vet ohh
Me sy te vet ee

Oo deshmi per ket ndodhi ee
Nuk ish leht me majt ne shpi ee
Her qytet o her ne fshat ee
Per tj rujt ky matrial ee oh me u rujt ky material ee

Aiii po tish qet dikur ky ee
Drit azemi nuk shihke me sy ee
Nuk ju trem o ai serbis ee
Ket ndodhi o e qiti npriz ohh
E qiti nprit ee

I dost te azemit o i qillon ee
Ii javorit nat fshat malor ee
Matrialin e tivarit e ka rujt npresek te hamarit ohhhhh ne presek te hamarit

Jakup delia i javorit
Nuk ju trem syri i malsorit
Ner. E bes naj ka lan i pari
Kurr nuk liget i jon shqiptari oouu
I jon shqiptari

Azem zani trim i pendes
O ksaj ngjarje ja kish vnu mendjen
Npaqa ymer oo tha me pshtu eee
Do te flas eh kom me shkru oh kom me shku ee

U betu oo ne flamur ee
Gjakun tem se harroj kurr e
E ndriqoj masakrin e shkret ee
Ooo gjaku i shqipes oo ka mem zgjedh eee


Ky tekst u dërgua nga Gashi Fazli mleqan

Hashim Shala - Viktimat E Tivarit
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Viktimat E Tivarit".
3. Video është e këngës "Viktimat E Tivarit", por nuk këndohet nga Hashim Shala.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Hashim Shala:


Komente 0