Më mbaj mend (për 1 muaj)

Dikur

nga endrrat kishte shpresa
nga lulja erdhi vyshkja
nga jeta erdh besimi
nga shpirti erdh hareja

dikur ne malet e larta
ku edhe malet nuk kishin mbarim
atje jetonim te gjith
dhe atje ne kishim strehim

dielli po perendonte edhe per ne
edhe hena ndirqonte ngadal
po vall qfare ishim ne
qe ishim strehuar ne nje mal

ishim njerz pleq e tri
ku askush nuk e dinte
qka eshte interesi
po sikur te jetojm sikur dikur
ateher edhe me mir do te na zbardhte mengjesi.

nga loja vinte gezimi
qe nuk shuheej asnjeher
nga hareja vinte pikllimi
qe gjithmon ne nje kohe te shihnim terr

po sikur dikur te ishte edhe tani
qfare do te benim ne
a do e ishim ne perfundim
apo ne fillim te nje jete te re.

- poezi nga Herolinda Laqaj


- Poezia u dërgua nga Herolinda1 -

Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet