A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Libri I Rralë

Një libër mora
po e mbaja në duar
ula kokën
e shikoja se cfarë ishte shkruar

Ai libër i madh
ishte vërtet i rëndë
por jo për një person
që vetem mëson

Dhe e hap
e shfletoj
përpiqem ta kuptoj
kur pa e ditur dhe vetë filloj ta admiroj.

Por sapo filloj ta lexoj
ta lexoj me aq kureshtje
shikoj nga ana e dhomës
kompjuterin me një buzëqeshje

Dhe si me një litar të fortë
më kapi
më tërhoqi
E pranë tastierës se tij më poqi

Por nuk mund ta prekja
isha në dilem
librin e zgjuar
apo kompjuterin e rrem

Por duhet ta dini
që në fund 1 fiton
ai me zemrën më të madhe
dhe që diturin e vlërson.

- poem written by Hyqmet Mehalla


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  10

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019