A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Gëzim

Lumi I Qytetit

Përgjatë lumit të plakur,
më i vjetri i gjithë Shqipërisë,
Të pret me derën hapur,
si të ketë mik të shtëpisë.

Qindra zogj shtegtarë,
rrinë e pluskojnë në ujë të lumit,
i duket ky lumë si i marrë,
por befas ia këpusin gjumit.

E kur lumi kënaqet gjithë ditën.
E pushtetin e shpalos kudo.
Drita e diellit shpejt po ikën.
Sa bie nata lumin mos e zgjo.

- poem written by Hyqmet Mehalla


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019