Më mbaj mend (për 1 muaj)

Iliret - Gurbetqari Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Hej, hej, hej, hej,

Në gyrbet jeta më shkoj,
Dita ime dot s'agoj,
Larg vendlindjes në kët' grop',
Nostalgji më mjaft jam ngop'.

N'Bjeshkët e Nemuna un' jam rrit',
Te Kroni Mbretit uj' kam pi,
Potpuri ndjenjat m’i zgjon,
Kosovarja kur këndon,

Du me ardh' moj du me ardh,
Veç njiher' me sy me t'pa,
Se m'ka zën' moj se m'ka zën',
E shkreta sevda.

Hej, hej, hej, hej,

Nëna më pat' thën' o bir,
Emrin ta kam vën' Ilir,
Mos e shit për mark-dollar,
Mos harro se je shqiptar.

Hej, hej, hej, hej,

Besa-besën ta kam dhën',
S'të harroj ty dot moj nën',
Potpuri ndjenjat m’i zgjon,
Kosovarja kur këndon.

Du me ardh' moj du me ardh,
Veç njiher' me sy me t'pa,
Se m'ka zën' moj, se m'ka zën',
E shkreta sevda,
Hej.

Hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej, hej...


Ky tekst u dërgua nga  LRamadaniIlirët
Publikimi: 01/12/1990


Iliret - Gurbetqari
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Gurbetqari".
3. Video është e këngës "Gurbetqari", por nuk këndohet nga Iliret.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Ilirët:


Komente 0