Më mbaj mend (për 1 muaj)

Iliriana Loxha - Nënat Shqiptare  Lyrics


Nuk ka akoma asnjë votë


Këngë e albumit:

"Kthehu"

Komente

Asnjë Koment

01/12/2000

2000-11-30T23:00:00+00:00


Kemi kohë që po e kërkojmë tekstin e këngës "Nënat Shqiptare" kënduar nga Iliriana Loxha.
Do ja u dinim shumë për faleminderit në rast se mundeni të na ndihmoni ne dhe të gjithë ata që janë në kërkim të këtij teksti.
Videoklipi nga Iliriana Loxha i bashkangjitur me këtë këngë, do ju ndihmojë për ta shkruajtur. Faleminderit për kohën tuaj.


Dërgo Tekstin


Rendisim më poshtë tekstet e disa këngëve me të njëjtin titull dhe shpresojmë që përmbajnë tekstin që kërkoni:

Gold AG - Nënat Shqiptare

kush i rriti trimat e i nisi malit
si nan Zahidja e Adem Jasharit
pushka e nan Sales kerset si vetima
o prite prite nan Aze Brahimaj

po flas si trim e po flas si djal
E nuk po e gjej at ma tmiren fjal
Kush rriste fmi e percillte burra
E me buk e kryp i priste te kulla
E n’at amblem ushtri clirimtare
E kan ni vend tmadh nanat shqiptare
Nuk eshte e let nan me percjelll djalin
Me i uru tmira kur ta lyp hallallin
E n’at syfyr kur po hiqet sofra
Plot me ushtar po rrethohet kodra
Çohu nan Zahide lum ti per djalin
Lshojau rafallin e qendisjau ballin
Kthejau nsandek se synin sta tremin
Le ta marin vesh kush e ka lind Ademin
Ta puthsha ballin ty bashk me shamin
Sa mir dy djemt nkrah teje po rrin.

Kush i rriti trimat e i nisi malit
Si nan Zahidja e Adem Jasharit
Pushka e nan Sales kerset si vetima
O prite prite nan Aze Brahimaj

Kur vjen armiku e don me u bo zjarri
I zen pa prit nan Sale Jashari
Me ni pushk dore ushtrin ta nala
Nalu çetnik thot Hamiti e Sala
E kem zakon me i dal nkrah kojshis
Se na jem Prekazi i Ahmet Delis
E kur kalojm Dukagjin e Drenice
E kem ni nan na pret n’Jabllanice
Ni plake e buzqeshur me zemer sa qielli
Qe qindra ushtar i priti e i percjelli
Lum bajm per ty moj ma e mira nan
Qe luftove vet dej nplumin e mram
E buka jote nuk harrohet kurr
Je nje pik gjaku mrena nflamur
Ti je nan Aza vec me tri shkronja
U bane shqiponje se je nga Shqiponja.

kush i rriti trimat e i nisi malit
si nan Zahidja e Adem Jasharit
pushka e nan Sales kerset si vetima
o prite prite nan Aze Brahimaj

Shkurte Fejza - Nënat Shqiptare

Nenat kosovare
Me zemer bujare bujare
Djem e bija lindet
Plot halle i rritet i rritet

Pushket e krajlive
Kurr nuk ju tuten s'ju tuten
Djemt i nisnit malit
Vet ju çonit buken o buken

Ej dhe kur gjaku i tyne
Rridhte porsi gurra si gurra
Ju ne djepat tua rrisnit dhe Azema
Rrisnit Bajram Curra Bajram Curra

Dhe kur gjaku i tyne
Rridhte nga Drenica Drenica
Ju ne djepat tuja rrisnit dhe Azema
Rrisnit Shot Galica Shot Galica

Nenat tetovare
Me zemer bujare bujare
Djem e bija lindet
Plot halle i rritet o i rritet

Pushket e krajlive
Kurr nuk ju tutet s'ju tuten
Djemt i rrisnit malit
Vet ju çonit buken o buken

Ej dhe kur bijt e juaj
Binin nga katili nga katili
Ju ne djepat tuaj rrisnit shum sokola
Sikur Mufaili Mufaili

Dhe kur gjaku i tyne
Rridhte maleve t'Sharrit maleve t'Sharrit
Ju ne djepat tuja rrisnit nipa e mbesa
Si Xhem Gostivari Gostivari
Më Shumë Këngë Nga Iliriana Loxha:


Komente mbi këtë këngë


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet