A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Irma Kurti
  • Vendlindja:
  • Tiranë 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Itali 
  • Mosha:
  • 53 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 20 Mars 1966
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♓ Peshqit
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  42

Irma Kurti është shkrimtare dhe autore këngësh e njohur. Irma Kurti është poete, shkrimtare, autore e suksesshme e teksteve të këngëve dhe gazetare.

Shënime biografike:
Irma Kurti ka lindur në Tiranë. Ka kryer studimet në Fakultetin e Historisë e të Filologjisë, dega anglisht në 1988. Ka punuar si mësuese e gjuhës angleze dhe më vonë gazetare në disa organe shtypi si në gazetën “Mësuesi”, “Dita Informacion" etj. Në shtator 1997 ndjek në Universitetin e Athinës, Greqi, kursin 1 vjeçar për mësimin e gjuhës dhe kulturës greke. Ka kryer kurse të ndryshme specializimi e trajnimi për gazetari në Gjermani, Norvegji, Danimarkë, SHBA, Francë, Itali, Zvicër etj.

Për vite të tëra Irma Kurti ka lëvruar poezinë, kryesisht atë lirike.
Ka nisur të shkruajë poezi në moshë të vogël. Krijimet e para i botoi në revistat “Fatosi” e “Pionieri” dhe në të njejtën periudhë këndoi në skenën e festivaleve për fëmijë në Elbasan, ku e kaloi fëmijërinë. Prindërit, Hasan Kurti e Sherife Mezini u bënë nxitja e inkurajimi i saj më i madh. I ati, me profesion mjek radiolog, lexonte shumë duke ia transmetuar dhe së bijës këtë pasion.
Në 1980 nderohet me çmimin e parë në Konkursin Kombëtar me rastin e 35-vjetorit të Revistës “Pionieri”. Në 1989 fiton çmimin e dytë në Konkursin e organizuar nga Radio - Tirana, me rastin e 45-vjetorit të çlirimit të Atdheut. Poezitë e saj botohen gjithashtu në gazetat e revistat "Drita", "Zëri i Rinisë", "Nëntori”, “Shqiptarja e re”.

Irma Kurti njihet nga publiku i gjerë si krijuese e talentuar e teksteve të këngëve të lehta. Është pjesëmarrëse në dhjetëra anketa muzikore, festivale kombëtare e koncerte pranvere para dhe pas viteve ‘90-të. Shumë bashkëpunime të saj janë nderuar me çmime dhe tekstet e tyre kanë mbetur ende tek dashamirësit e muzikës së lehtë. Plot tekste të suksesshme poetja i shkroi që në bankat e universitetit. Përmendim: “Urimi yt”, “Mbrëmja që mban dashurinë time”, “Pranë të kaltrit det”, “Letër malli”, “Një çast në kujtesën tënde”, “Shikomë në sy”, etj.

Irma Kurti është përfshirë në disa antologji të Librarisë Ndërkombëtare të Poezisë në Maryland, në USA: “Forever spoken”, “The best poems and poets of 2007” etj. Krijimet e saj në poezi e prozë bëjnë pjesë në shumë antologji në Itali: “Il Federiciano” publikim i Shtëpisë Botuese Aletti Editore 2010, "Diffusione Autori” 2011, të "GDS Edizioni", “Lingua Madre - Racconti di donne straniere in Italia 2012/2013”, “Enciklopedia Universale e Autorëve Italianë” 2013/2014/2015/2016, Premio Napoli Cultural Classic 2010/2011/2013/2016, Premio Prato Città Aperta, 2016, “Adriatico. Emozioni tra parole d’onde e sentimenti”, - projekt humanitar i Shoqatës Kulturore Euterpe, "Il corpo, l'eros", me poetesha të tjera italiane e botërore me botues Giuliano Ladolfi, etj.

Ka fituar 40 çmime dhe vlerësime të ndryshme në konkurse ndërkombëtare letrare në Itali, në Zvicër e më gjerë.

Në vitin 2013 fitoi çmimin ndërkombëtar “Universum Donna” për letërsinë dhe emërtimin “Ambasadore e Paqes” nga Universum Academy dhe Universiteti i Paqes në Lugano, Zvicër.
Është shpallur “Poetja Shqiptare e Vitit 2015” nga Qendra P.E.N e Shqipërisë.

Irma Kurti ka botuar gjashtëmbëdhjetë libra në gjuhën shqipe, dhjetë në gjuhën italiane dhe tre në anglisht.

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »

Profili

Facebook

Shto profile

të tjera
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019