A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Trimërie

Fehmi Lladrovci

Per ate toke e falmur t'pareve,
per ate buke t'nenesloke,
kembe e huaj ska per t'shkel,
pa u lare n'gjak,guret e kesaj toke!

Per ate fjale t'dhen prej burri,
per ato kulla te kthyeara n'kala,
veq shqipes dy krenare t'Gjergjit,
per shqipetar,tjeter flamur nuk ka.

Per ate gjuhe te embel shqipe,
per ate toke qe t'burrerron,
me deshiren me t'madhe do vdisnja,
se shqipetar linda,shqipetar jam.

Per ate bes qe s'fal,s'harron pabesin,
per ate grushte t'hekurt,
koken larte e sy pa trembur,
krenar do ndihesha si te paret e mi,
me deshiren me t'madhe te vdisnja per LIRI.

- poezi nga Islam Idrizi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  7

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019