A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Trimërie

Drite Dielli Per Shqiperine

Oooo Gjergj kryetrimi,
bijte e Arberit po te therrasin,
bir kreshnike i shqipeve ne male,
me i madhi i te gjithe shqipetareve!

Donike, gjake i gjakut,
i te pareve te mi,
nenelokja jone e madhe,
drite dielli per Shqiperine!

Trimereshat,trimat e gjakut tuaj,
kendojne dhe hedhin valle,
-Vallen e Fitores-,ne Kruje,
ne folene e shqiponjave,shqipetareve!

Gezoni,kendoni e festoni,
kujtojeni e nderojeni,historine,
gjakun e derdhur per lirine,
ne gjuhen e te pareve,
ne Krujen e hekurt,ne folene e shqipetareve!


Poezi e shkruar nga Islam Idrizi me rastin e 550 vjetorin e fitores se Gjergj Kastriotit dhe ushtrise se udhehequr nga ai,mbi pushtuesit e perandorise osmane...!

- poezi nga Islam Idrizi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  1.1 / Votuan:  7

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019