Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Atdheun


Ra Si Yll Po Su Shua

veshtroi princesha krenare
ne çdo kulle e nghdo kamare
si te fundit roje rane
gjdo pellembe me gjak e lanë
dhe e vetme ajo mbeti
permbi kulle porsi deti
që i hedh dallget ne rere
turqit u versulen te tere
qe ta zene yllin te gjalle
po a zihet ylli valle?
ja argjiroja e shpejte
tok me foshnjezen e vet
u vertit si zog ne erë
nga kalaja ne humerë
shkëmb me shkëmb seq u copetua
ra si ylli po su shua
dhe kujtoi ky shkemb i bardhe
se femija saj mbet gjalle
dhe që foshnjen ta mekoje
qumesht zuri te pikoje

- Poezi nga Ismail Kadare

- U dërgua nga Nadina Qenaj -


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  1117

Komente mbi këtë krijim


Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet