Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Babain

Babai

Ai erdhi ne mbremje i pire
afer vatres u ul, u step.
Kasketa e vjeter, e nxire,
gazeta e dites ne xhep.

Pse kihs pire nuk e tregoi
nena tha: “Ku ta dish!”
dikush vjershat e djalit te madh
ne gazete kritikuar kish.

Ne klub plot potere te tymte,
ne gazete i treguan nje vend
dikush i kish thene: “vate
dhe puna e djalit tend!”

Per vjershat e djalit s’kish pasur
te vecante interesim…
sonte ish here e pare
ne klubin e vogel plot tym.

- poezi nga Ismail Kadare


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.2 / Votuan:  156

Komente mbi këtë krijim


Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet