Ismail Kadare Poezi
Ismail Kadare

Motiv I Perjetshem

O kjo an’ e lumit
Ka bilbila shume
Pritme, bandill, pritme
Jame vogel shume!

Fusha na ben lule,
Mali ben fortune,
Prtime bandill, pritme,
Sa te rritem une.

C’u dehen bilbilat,
M’erdh koha dhe mua
Merrme, bandill, merrme,
Ne krahet e tua.

Fushes mbledhim lule,
Malit thithim shqote,
Po ç’na duhet tjeter,
Valle ne ket’ bote?

Ikne zogjt’ e vane,
Bilbilat seç heshten
Ngrohme, bandill, ngrohme,
Se na zuri vjeshta.

Maln’ e mbuloi bora
Fushes lulet rane
Sa shpejt fryu kjo jete,
Vall’ ne enderr e pane!

- Poezi nga Ismail Kadare{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0