Teksti Origjinal

Verë e djegur në Kosovë,
Shkrumb e hi në pragun tonë,
Zogu i shqipes fluturon,
Për liri kushtrimin lëshon.

Mos harroni miqtë e mi,
Vera vjen përsëri,
Në Jezerc dy sy si urë
Presin t’kthehen në pikturë.

Mal i vjetër, pse gjëmon?
Merrmë në gji dhe shtrëngomë!
Loti plagën ma rëndon,
Kënga dhembjen ma pushon.

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.1 © 2021