Teksti Origjinal

Moj kosove tu njefte e mira
apo i sheh do koh te vshtira
a po i sheh e a i ke pa e
djemt e ri o tue tu vra e
tuj tu vra e tuj helmua
me polic o jete tuj que o heeej
sokolesha e plot sokola
jan mush burgjet arkivola
mshelen shkollat e bahet dhune e
lehet puntori pa pune eee
fmit pa tamel, t’mdhejt pa buke
per t'na shkel o per tna tute, o heeej

(2x) Por nuk shkelet jo shqiptari
ky regjim nuk eshte i pari
kan provar krajl e mret e
se ka gjate as ky milet

Spo m'frigon qellimi i tij e
por do halle mrena nshpi e
c'na kan met kopil te dera
qe edhe sot u vjen era
c'naj ka sjelle ni ideologji e
me do njerz o stolaxhi o heeej
Asht dashte moti me ju dhan hakun,
se per stan kan rrzu oxhakun,
e ka mete kulla e çame
jashte e mreno mete e çame
jashte e mreno pa hari,
e çel dritaret shqiptari o heej

(2x( Ka linde dielli çel dritaret
se ndrrojme pamjen abetaret
tjera buste nsheshe tona
e ma nfund per to kendojna

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.1 © 2020