Teksti Origjinal

Deri sa e pim barin midis vere bim acarin
i nalem kejt pidhat e nones qe perpara na dalin
pi t'parit deri met parin
ton diten, ton javen e ton mujin
1 here t'idhi t'pshurri masanena ta lshoj ujin
un sjom njo pi atyne qe temin e zavendson me t'hujin
kshyrma figuren, muna me ndrru menimin
po nuk du e as nuk muna me e ndrru lekuren ( KURR )
i vetmi ndrrim qe e kom bo te une
qe e kom ndrru frizuren
kurren e kurrës s'kom me ndrru strukturen e reptures
mjegull o, e kfjellim mjegullen, pi rregullave t'gjuhes
n'rregull o kur rregullon rregullen, n'rregullat e rruges
un nuk rrotulloj, po i drejtoj
rrotulloj rrotullat qe rrotull 1 popull i rrotullon
bjeri rreth e rrotull rrotulles
e kallxom sa rrotulla rrotullat jon
pi qes senet n'vi, kur vi mo rrotullat sjon
e ti hala po sillesh

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.1 © 2021