Teksti Origjinal

Pukes i buzeqeshin femijet
Duart punetore fshatare
Pukes sone i gezojne

Nuri yt plot me plumba shtrenguar
Ne gjerdanin mban atdheun
Lirine e tij ai mbron

Erdh pranvera çeli jeta
Fartyren? e hodhen
Buke e gaz u mbushen sofrat
Vallet rrahin token

Toka dhe njerezit gezojne

Toka jone e lire
Kudo ne na therret
Ne i japim force
Edhe jete

Ne fusha dhe male
Djersa jone buron
Toka shqiptare
Lulezon

...

Vrapojne vogelushet neper arra
Toka buzeqesh po keta ç'jane
Te rinj te reja veterane
Hedhin kalli me duar plot

Hapen tarraca thelle ne male
Zdhuken moçale dhe keneta
Tane buken tone ta bejme vete
Dhe do ta mbajme kete premtim

Token e duam o si lirine
Rritim grurin o si femijte
Ne syte tone sheh lumturine
Eshte gazi i jetes se re

Token e duam o si lirine
Rritim grurin o si femijte
Per ty çelin o veç agime
Kenge e fitoreve

Na ndrit ky diell
Si hena buzeqesh kjo jete
Lum per ty Shqiperi

Ne çdo qeli shqiptar
Ne çdo grure si ke
Lum per ty Shqiperi

...

Oj erdhi bilbili
Oj erdhi ne leme
Tak me beri zemra
Kur i ndjeva zene

Dhe shoqet me pane
O me bisht te syrit
C'u perzie me grurin
Kenga e bilbilit

Oj erdhi bilbili
Oj erdhi ne leme
Shoqet vjelnin grure
Une ju nxirrja kenge

Dhe nuk di ç'me gjeti
Dhe nuk di ç'me zuri
O sa shpejt u bera
Kuq une si purpuri

Lemi plot me grure
Grure edhe kenge
O bilbil i dashur
O pse erdhe ne leme

Tak vajzat syte
O sa shpeshe i kthejne
O sikur ta dine
Ku e ke folene

Ne zemer folene
E ke thurrur vete
O bilbil i dashur
O pse s'me le te qete

O ç'dasem do bejme
O po ç'dasem ne leme
Shoqet mblidhnin grure
Une mblidhja kenge

Na na na na na na na
Na na na na na x2

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.1 © 2021