Teksti Origjinal

QORR ILAZI
Aii Qorr Ilazi
O trim o ish kane se nbacakllak
O nji bab plak nshpi e kish lane
O marr ja kish paj hyqymeti
O nburg tserbies ja ka cue
O shum turtura o I kan shtue
O shokt e vet për me I kallxue

Oohoooo o shife qorrin o cka po ban
Shokt e vet aty po I bashkon
Kush o burr o me ardh me mue
Nburg tSerbis po du me shkue
Baben tem po du me liru
2.
Oo kan marr rrugen ko kan fillue
N ni far veni o kur kan shkue
Tek jon ul ata me pushue
Paskan hi o mor ni skamlie
Ja kan nis o tuj pi rakie
Kadal dal o jon bo qefli
Shoqi shojt po ja bajn me sy

3.
O ngo knena qorrit ja bajne
Atje babat o ton me kane
O nTybe tzotit o t shkojm me I pa

O shife qorrin o cka po ban
Fluturim o ka ra nkalldram e
Aty vi-ka o ni pajtone
Ndal pajtonin po mja ban
E ndal pajtonin o pajtonxhi
Sa bon rruga nPrishtin me mshtie
Rruga tban o dyqin dinar
Grah pajtonin o po mja ban

4
Oooo mbrrit aj ki o nprishtin ka hye
Aty ish oj xhandarmarie
Kallushan o Musteqezie
Po ma vjedh a qorrin me sye
Sju duru qenit shkoi ngat tij
E po nga tkem a more zotnie
Ka shtat vjet o nprishtin qe rrie
Shoqin ton se kom pa me sy

O nisi qorri o po I kallxon
Ka shtat vjet o kocak se jom e
Ni bab plak nshpi e pata lon
Yqymeti e ma ka marr
Kurr ma ngusht vallahi sjom kone
Ja ktu baba o ka me mardhe
Ja serget o flak kom me kan e
Mos kujto o si vetem jom
600 veta o me veti I kom

5
O nacallniku ish kan pushtue
Merr kai leter e na ka shkrue
Shihe shi e o cka I ka thane
Qorri baben o po e kerkon
Ja ktu baba o ka me I ardh
Ja nket ven kryet kom me lan

O kan marr rrugen ko kan fillue
E nhapsane uo kur kan shkue
Kan gjet plakun o tuj pushue
shihe qorrin o cka I ka than
Cou cou plak po mja ban
Hajde bab o tdhezim duhan
Hiqi rrobat o me gajtan
Veshi t rejat o me nishan
Mos thuj bab o se ske lan djal
Npleqni tbana kapedane

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.1 © 2020