Teksti Origjinal

Ni djale Kosove, trim nana e rriti,
tri here e percjelli, e dy here e priti.
Gjithmone aty ku burri kerkohet,
me ty o trim sot Shqipnia krenohet.
Krenar i bane ti baben e nanen,
e ke ba Shkupin, Presheven, Tiranen.
Hije t'ka pushka ndore qe e majte,
mllefin e zemres gjithmone e vrajte.
Çohu Jezerc prap po thirr Vatani,
Burra si ti sot po lyp Sllupçani.
Po don flamuri mbrotje prej teje,
t'japum Shqipni ty ç'ka dush pi meje.
Per mu oj nane ska ç'ka t'del loti,
se du me fitu veq knaqsine te Zoti.
Smuj me i duru mo kto thika n'asht,
se heret a von nane, prape jemi bashke.
Heret a von nane, prape jemi bashke.

2x
Ferizaji e lshon zanin,
nga Jezerci po vjen trimi.
Ai vet nuk e lene Sllupçanin,
ai eshte vllau im Afrimi.

Vdekja liri s'ka jete me shkaun,
as Kombi, as Gjuha nuk na lidh me sllavin.
Mos mendo armik se s'jemi t'vetedijshem,
friken ja kemi Zotit t'plote fuqishem.
E kush na shkel nderin, trollin e buken,
per ç'do Pranvere n'mal e nisum rrugen.
Pa Ilird s'ka kjo Shqipni emer,
s'jetojme pa to si Shqiponja pa zemer.
Lirine ja bime mbeses e nipit,
se lshojme Sllupçanin e Jakup Hasipit.
N'liri me lule vlla e lash Kosoven,
jeten ta falim veq jo Kumanoven.
Msillini ca lule, te un mot pas moti,
se kane ere lirie e kane ere baroti.
Mlidhni n'Kosove e lidhni kurore,
bjermi do vlla per mu e per shok t'mi deshmor.
Per shok t'mi deshmor.

2x
Ferizaji e lshon zanin,
nga Jezerci po vjen trimi.
Ai vet nuk e lene Sllupçanin,
ai eshte vllau im Afrimi.

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.1 © 2020