Teksti Origjinal

Ditët e sodit kanë ndryshu
Shumë tvërtetës jem largu
Njani tjetrin e kem harru
Veç dynjan jem tuj shiku

Dikur vllaznin e kem pas
Vlla me vlla hasëm skem pas
Nanë e babë i kem respektu
Jo si sot që jem largu

Pas dunjasë shumë jem hutu
Veç pasunin jem tu e kërku
Zilia vlla na ka mbyt
Kush ma lartë ndynja me hyp

Rrugën e Zotit e kem lan
Besa besën s'po e mbajmë
Për Allah hiç s'po kem dert
S'po punojmë aspak me nderë

Qysh ka ardh ky vakt i zi
s'punon kush mo me drejtësi
Vlla i dashur mos gënje
me gënjeshtra askush nuk je

Jo vëlla kështu nuk thotë Islami
K'to janë loja nga shejtani
Mbaje fjalën që e ke dhanë
Se pa të n'Xhennet sun shkon

Mos e humb vlla ti sevapin
Jepja nkoh puntorit hakin
Puno vlla ti me drejtësi
n'hije t'Zotit me qen ti

Mendjemadh ti mos u bon
Se Xhennetin sun e shijon
Kështu e kemi në librin tonë,
mendjemadhin Zoti se don

Lutju vlla ti tmadhit Zot
Si për vete dhe për shok
Si për vete edhe për shok
Për ahiret e për këtë botë.

Andaj vlla ti kujtohu
Askush nga ne ska besu
Gjersa vllait s'ja dëshiron
Atëqe që për vete e don.

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.1 © 2020