Teksti Origjinal

Fshati im permbi kodrina
Rreth e rrotull me shtepi
I mbuluar me gjelberim
Plot me vreshta me ulli

Eshte i lasht autokton
Ka ber emer, histori
Ka pas burra per kobure
Te shquar per trimeri

Kur plasi lufta ne Vlore
Sinan Ceka djal i ri
U be krah Selam Musait
Luftoi me Itali

Dhe ne luften clirimtare
Shtat deshmor ka ai
Luftuan me pushk ne dore
Per atdhe, per liri

Fshatari punoi ne are
Mbolli miser, mbolli grur
Gruaja punoi perkrah tij
Ne hije nuk ndenjten kurr

Per dije, per ardhmeri
Mbolli arsim e kultur
Nen Salushja ngriti shkolle
Emri saj ndricon nur

Fshati im permbi kodrina
Peshtani shok Peshtani
E rref era, suferina
I mbuluar me lavdi

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.1 © 2020