TEKSTI ORIGJINAL

I lodhur jam me diktatur
edhe me ata si ne Berlin qe ndertojn mur
i lodhur jam me keshillat e te atit
edhe nga pushteti i proletariatit

i lodhur jam me trauma t'rinis
edhe me ata qe rrahin vrasin ,shajn dhe gojen e kan plot demokraci
i lodhur jam nga dashuria
nga tekat e saj dhe nga histeria

dhe sdi me mua qu be ne kete nat
diqka ne fyt po me ngulfat
me vije nje terr e me vije te shaj
dhe kenga ime me behet vaj

sa plumba prodhohen per krye banori
e sa e ka rrogen hero minatori
a keni degjuar per nje cudi qe ndodhi ne nje vend
si nje i vdekur shkoj ne parlament, bashke me te gjallet

dhe sdi me mua qu be ne kete nat
diqka ne fyt po me ngulfat
me vije nje terr e me vije te shaj
dhe kenga ime me behet vaj

mund tju flas per narkomani
per balet dhe pornografi
edhe ne daçi per politik
dhe mos mendoni se kam frik

kjo pune mua syrin as qe ma tremb
se ne zemrat tona frika ska vend
mund tju flas per shum deformime
ne jeten tuaj dhe ne jeten time

por jam i forte srrezohem dot
shum tentojne por e kan kot
djal nga kosova une jam heronjet e nentokes kumbar i kam

📋 TEKSTI I KARTOLINËS

Teksti i kartolinës duhet të përmbajë 1-6 rreshta:

ThenieShqip v5.0 © 2024